Juraj Hamráček: "Pred 20 rokmi iba sen, dnes skutočnosť"

26.10 2018, 09:42     Success story

Začiatok

Moja cesta začala už v detstve, nakoľko otec bol automechanik a autá opravoval každý boží deň. Ako každý otec, chcel aby som ovládal aspoň základy a vedel sa spoľahnúť sám na seba.

Môj prvý krok bolo štúdium na TUKE v Košiciach kde som si vybral po všeobecnom strojárstve (Bc.) odbor Automobilová výroba (Ing.). Nesmierne ma to začalo baviť a mal som možnosť začínať projekt študentského automobilu. Takto začala aj moja diplomová práca, ktorá priniesla ovocie a ukončil som štúdium s červeným diplomom a medailou dekana.

Po ukončení prišla realita a v roku 2010 sa nič iné nespomínalo iba finančná kríza. Rozposlal som cez 200 životopisov, ale ozvali sa mi iba dve spoločnosti. Jedna z nich bola automobilka PSA. Nezaváhal som ani na minútu a dohodli sme si pohovor.

Prvé kroky

Po prijatí do zamestnania som nastupoval do programu VIVIER (fr. ryba v rybníku). Vybral som si prevádzku kvality a začal som pracovať ako každý operátor na linke. Zaškolenie na pracovný post mi netrvalo dlho, cítil som sa doma.

Keďže v automobilke je nutná rotácia, naplánovali mi školenia na ďalšie posty, aby bola zabezpečená ergorotácia zamestnanca. Mal som rok na to, aby som ľuďom v mojom okolí a mojim nadriadeným dokázal, že investícia do mňa nie je zbytočná. Moje prvé skúsenosti som zbieral na tzv. gumenom páse – linka akceptácie. Tu som kontroloval vozidlá podľa pracovného štandardu a vykonával kontrolu funkčnú a aspektovú. Po 6 mesiacoch som postúpil na post koordinátora modulu, kde som mal na starosti 5 pracovníkov, ktorých som si koordinoval.

Príbeh vedúceho

Image title

Po roku som dostal možnosť riadiť tím ľudí na retuši. Bol som zodpovedný za 14 profesionálnych pracovníkov vo svojom obore, zodpovedný za každé vyrobené vozidlo, ktoré ešte neprešlo do predaja na expedíciu. Moja chuť začala rásť viac a viac. Veľmi rád som sa učil nové veci, spoznával nové technológie a spomínal na moje prvé opravené auto doma v garáži. Svoje znalosti som postupne začal predávať ja otcovi, častokrát sa so mnou poradil ako by to malo byť, alebo ako to pôjde spraviť. Začal som mu byť malým konzultantom.

Moja zodpovednosť začala mať veľký perimeter. Ako vedúci som si najprv musel získať dôveru starých „harcovníkov“, dokázať im že nie som iba do počtu, ale som tam pre nich vždy keď budú potrebovať pomoc.

Hodiny strávené pozeraním na lakiernika ako mieša farby, lak, ako pripravuje vozidlo na striekanie a nakoniec samotný akt striekania. Čas strávený s klampiarom ktorý dokáže opraviť plech bez poškodenia farby a laku. Spoznávanie procesu elektriky a zariadenia, ktoré používame každý deň. Pri výmene motora som bol snáď najradšej, nakoľko mi to nebolo vôbec cudzie.

Tri a pol roka ubehlo a ja som začal premýšľať, že mám na viac a chcem sa posunúť kariérne ďalej. Ak človek má chuť, presvedčenie tak dokáže veľa. Vedel som, že technicky som vybavený a začal som pracovať na manažmente, spôsobe vyjadrovania, prezentácii samého seba a čakal som na príležitosť. Tá prišla v auguste 2015 a ja som stál pred rozhodnutím, idem do toho alebo nie.

Nikdy som sa nevzdal bez boja a tak som si šiel za svojím snom. Samozrejme, že povýšenie nie je len tak, musíte mať určité predpoklady a taktiež musíte mať referencie. Plnenie cieľov je pre manažéra úloha číslo 1, no netreba zabúdať na to, že bez ľudí a angažovania sa seba samého by to nešlo. Prešiel som na inú zmenu -  tam kde som začínal a zodpovedal za chod celej zmeny. Už to nebola iba retuš vozidiel, ale aj zodpovednosť za výrobu, kde pracujú operátori kontroly kvality hotových vozidiel. Momentálne riadim dvoch vedúcich zamestnancov, ktorí majú svoju zodpovednosť no som tu stále pre hocikoho kto pracuje na mojej zmene.

Image title

Práca v automobilke ma neskutočne baví, človek sa má čo učiť celý život no hlavne rozvíjanie kompetencií a osvojovanie si ich v praxi je na nezaplatenie. Každý deň, ktorý trávime v práci, je hlavne pre našich klientov, ktorí si naše autá kupujú.

Ja osobne si neviem vynachváliť prácu v PSA Groupe. Spoznal som tu kopec super ľudí, dáva mi možnosť vzdelávať sa, ovládam francúzsky jazyk ktorého štúdium mi zabezpečila počas mojej pracovnej doby. Školí ma na rôzne techniky, normy, systémy a za to som jej veľmi vďačný.

Som hrdý, že pracujem v PSA.

admin
Diskusia k príspevku : Juraj Hamráček: "Pred 20 rokmi iba sen, dnes skutočnosť"
Aktuálna ponuka na Váš e-mail:
Kontakt
ARTELA s.r.o.
Eisnerova 6
841 07 Bratislava
Slovenská republika

+421 (0)902 419 099